Lazebura.net Lazca ve Lazlar :: Lazlarin Internetteki Sesi - MZK
lazebura.net
Advertisement
 
 
/content/blogsection/10/56/lazonada_bahar02.jpg
 
LAZEBURA FORUMDAN
 
 
ANASAYFA
TARH
KLTR VE GELENEK
DL
YREDEN
ETL MAKALELER
SELMA KOVA
MZK
EDEBYAT
KAZIM KOYUNCU
LAZCA YAYINLAR
KARADENZ
LAZ MUTFAI
ANKETLER
ETKNLK HABERLER
ONLNE KTAP
KK LANLAR
Quiz
HABER & MAKALE
Premium yelik
YEMEK TARF VER
Bizler - letiim
WEBMASTERLAR
STEDE ARA
ENGLISH
Site Haritasi
Linkler
Sitede Reklam verme
Google map
ONLINE YELER
  22 misafir ve 21 ye
otanusi Anahita serserilaz garebii Golge5461 bobola53 laheri duyguli ooro luprincon__08 BELKIS kancalitso SeRsSseRi ozgurcan canankabadayi ZuaiBozo patlamis misir cutti lostar98 tanas lies peruma tecal53
BIZE DESTEK OLUN

Yardim Miktarini Giriniz
$

KSELLLETR
Sik kullanilanlara ekle
Baslangi Sayfasi yap
DAVET ET
 10 davet kaldi
Davetlerim
 

Google Arama
MZK
GOLA Laz Halk arklar ocuk Korosu Konseri & Belgesel Film "Bir Yudum Bekleyi"
10.07. 2006

GOLA Laz Halk arklar Çocuk Korosu Konseri & Belgesel Film "Bir Yudum Bekleyi"

golaaGeçtiimiz aylarda ciddi bir emek gösterilerek Lazca Halk Ezgilerinden oluan repertuarla, bir çocuk ve gençlik korosu oluturuldu. lki Nazm Hikmet Kültür Merkezinde 07 Mays 2006da prova konser niteliinde sahne alan ekip; yine deneyim kazanma amaçl bir etkinlikle 01 Temmuz Cumartesi akam Kathane Belediyesi Kültür Merkezinde idiler.

Bu etkinlik; ilk olarak Arhavi kökenli yönetmen lkay Niancnn hazrlad; genel olarak çayn Laz Kültürüne etkisini anlatan "Bir Yudum Bekleyi" adl belgesel film gösterimi ile balad. Daha sonra Gola Dernei ve Kültür Merkezi Korosu program ile devam etti. Bu arada geceye konuk sanatç olarak katlan Laz müzisyen Birol Topalolu da kemençe ve çonguri eliindeki ezgilerini geçtiimiz yl kanser sebebiyle hayatn kaybeden Sevgili Kazm Koyuncuya ithaf etti. Sanatçnn ansna bir de dia gösterimi sunuldu.

Konser sonras Genel Koordinatör S. Refika Kadolu ile bir de söylei gerçekletirdik.

Yorum yaznz (1 Yorum)
 
Dalepe Nena
26.06. 2006

dalepe_nena
Dalepe Nena, Austos 2001’den itibaren Dou Karadeniz’de son elli ylda yaanan ciddi sosyo-ekonomik dönüümlerle yok olan doal çevre, gelenek, dil ve kültür ürünlerine kadnlar olarak sahip çkmak üzere bir arada olan; farkl ya, meslek ve etnik kökenden kadnlardan oluuyor.

Dalepe Nena, Laz dilinde “kz kardelerin sesi/sözü/dili” anlamna geliyor. Grup, arlkl olarak Lazca olmak üzere, yöreden ark, destan, atma türkü ve dier müzikal formlar özgünlüklerini koruma kaygs ile ama kaçnlmaz olarak kentsel deneyimleriyle birlikte yorumluyorlar. 

Yorum yaznz (24 Yorum)
 
GEN LAZ MZISYENLER - OKTAY ST
22.06. 2006

oktay_ust1998 yilinda laz müziginin usta yorumcusu birol topaloglu ile baslayan müzik sevgisi kendi kültürüne bagini biraz daha pekistirdi.Bircok konserlerin ardindan konservatuar egitimiyle birlikte yasaminin en önemli konusu haline geldi lazca ve kemence.

www.oktayust.com

DEMOLAR
..............................................................

1 - KAZIM TOLAR DEST. Müz: OKTAY
2 - TURTUMiA - LAZCA
3 - GENE ALD B MERAK
4 - ZELEXE DESTAN

 

Yorum yaznz (4 Yorum)
 
Bayar ahin
17.06. 2006

 arklaryla özümüze ayna tutuyor

1965de Artvin Macahelde dodu Bayar ahin. Macahel Gürcistan snrnda Gürcülerin yaad bir köy... Artvinden doan bu ses, hala ayakta kalabilmeyi baaran güçlü bir kültürün mirasçlarnn ve bu mirasa olan baln bir çl.

Sarp Snr Kapsnn açlmasyla Türkiye ile Gürcistan arasndaki Berlin Duvar ykld, Bayar ahinin arklaryla da Türkiyeli Gürcülerin kendi kültürleri ve müzikleri ile aralarndaki duvar da yklmaya balad.

Yorum yaznz (2 Yorum)
 
Bir Kazm Olabilmek...
05.06. 2006

/content/blogsection/10/56/kk_konser2505a.jpgOnun devlet katndaki en büyük "suç"u, kendi diline ve kültürüne sahip çkmasyd. Merdivenleri hmla çkp ofise vardnda telal ve üzüntülüydü. Üst kata çkp terasta gözlerini uzaktaki Ayasofyaya diktiinde aklndan geçenleri merak ediyordum. Çünkü öylece kalakalmt. "Rengül e ne oldu, neyin var?" diye sorduumda, "Ferhat abi Kazm" demiti ve gözyalarn tutamamt.

Yorum yaznz (17 Yorum)
 
Vova, Hemin ve Lazlar zerine Sohbet!
18.04. 2006

Yakn zamanda çkan ve etnik müzik alannda tamam anonim Hemin ezgilerinden oluan ve Hemince söylenmi ilk müzik albümü olan Vova üzerine sohbetimizi Beyolu evin Cafe de bulutuumuz Hikmet Akçiçek ve Albümün yönetmenliini yapan Mustafa Biber ile yaptk!

 vova
Vova bir kiinin veya grubun müzik
çalmas olmasndan çok halkn
kültürünün belgelenmesi
amacn tayor

Cengiz Kibarolu : Vova ne anlama geliyor?

Hikmet Akçiçek : Vova Hemince’de Kimdir? anlamna geliyor. Çalmamzda, Vova ayn zamanda Hemin dilinde biz kimiz? sorusuna da cevap arama gibi bir ilev görmektedir. nsanlar soruyor biz de bu ekilde yantlyoruz.

Cengiz Kibarolu : Vova grup smi mi?

Hikmet Akçiçek : Vova bir Grup deil, öyle söylemek lazim; Biz bu çalma için bir araya geldik. Ersin Çelik,  u anda askerde Haziranda dönecek, Ersin, ben ve Mustafa, üçümuz bu proje çerçevesinde bir araya geldik. u anda grup deiliz. lerde grup oluur mu olumaz mi bunu zaman gösterecek

Cengiz Kibarolu : Vova bu alanda çkan  ilk Hemince yaplm bir çalma. Böyle bir Albüm çkarma fikri nasl ortaya çkt?

Hikmet Akçiçek :  imdi öyle söyleyeyim; Tabi benim yaamm oralarda geçti. Bir çok etkenden dolay gerek Laz gerekse Hemin kültürü olsun bir yok oluu yayor, erezjona uruyor. Nasl ki küresel snma doay öüten bir eye dönüüyor, canllar yok ediyor, küreselleme de ayn ekilde kentleme ve ulus devlet politikalarnn da etkisi ile bu alt kültürler dediimiz kültürleri öüten bir ilev görüyor.

Bu kültürün içinden gelen biri olarak bu yok oluun acsn duydum. Biz Hasan’la (Cafe sahibi Hasan Alc) stanbul Üniversitesinden tanyoruz. Mediko Sosal Merkezi diye bir yer vard, 1981 yllarnda orada çeitli kültürel etkinlikler düzenliyorduk. Orada farkl kültüre mensup örenciler bir aradaydk. Orada bir paylama atmosferi dodu, zaman zaman çeitli dillerde türküler söylerdik, Hemin türküleri de söylerdik.Yorum yaznz (17 Yorum)
 
Bayar ahin"in BAN Albm"nn lk Klibi, "Borka Hemini"
19.01. 2006

/content/blogsection/10/56/bs_klip.jpgGürcü müziinin usta sesi Bayar ahin'in üçüncü albümü BAN albümündeki Borçka Hemini'ne vidyo klip çekildi.
Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde yaplan çekimlerde Bayar ahin'e halkoyunlarnn usta öreticisi Mustafa ahin ve örencileri oyunlar ile elik etti.

Yorum yaznz (3 Yorum)
 
Hemin Ezgileri
24.11. 2005
/content/blogsection/10/56/clip_image001.jpgSanatç : Vova
Albüm Ad : Hemin Ezgileri
Hametsu ha - Hemin Ezgileri - Songs Of Hemshin
Müzik irketi : Ada Müzik
Heminliler, Dou Karadenizde gürül gürül yeilin içinde pek de farkna varmadmz, küçük ama renkli topluluk Hikmet Akçiçek, Ersin Çelik ve Mustafa Biber Vovada; ülkemizin artk solmakta olan bu rengini bize kendi dillerinde söylenmi ezgilerle hatrlatmak istemiler.
Yorum yaznz (12 Yorum)
 
Zuai Berepe
02.10. 2005
Özgürlük düüne neden sevdaland yüreimiz böylesine. Kaçkar dalarnda gürül gürül kayalara vuran çalayanlardan m aldk göüs kafeslerimizdeki bastrlmaz heyecan? Yoksa bu sabrszlmz Sivas ta cierlerimize dolan yank insan kokusundan m kald? Az dolusu gülülerimiz,göz pnarlarmzdan seller gibi umutlarmz ahinlerin da balarndaki kanat vurularna m elik eder her defasnda? Yüreklerimiz özgürlük denizinin sert dalarna sürelim. Orada örensin ilk kulaçlar bebein ilk admlar gibi safça. Dalarn karl tepeleri,derelere,dereler rmaklara denizlere tasn umutlarmz ... Yorum yaznz (4 Yorum)
 
Tolga Kurdolu-Muorer Karadeniz
10.09. 2005
/content/blogsection/10/56/t_k_01a.jpgKüçük bir sarmak vard birzamanlar
suya yar batm küçük sarmak aacda suyun içinde olan sarmak
gelmez dedi sel belkide hiçbir gün beklenen sel geldi sonunda bir gün
gitti aaç sarmakla beraber sürüm sürüm
sonunda çam takld kuytu olan biyere ve gömüldü sarmakla birlikte
Çok dokuzluydu yllard müzikle oynamaya baladm
2000 ylnda Çukurova ünüversitesini kazandm
Yorum yaznz (15 Yorum)
 
« « lk « nceki 1 2 Sonraki » Son » »

Sonu 1 - 30 Toplam: 35

GNN SZ

"Abartma, drst insanlarin yalanidir" J. de maistre     
YE GR
HAFTANIN YELERI


SELMA KOVA
EN OK OKUNANLAR
LANLAR SAYFASI
KUR
Satilik lanlar (22.08.2006)
***EV ORTAMINDA EK- FIRSATI..!***
Satilik lanlar (22.08.2006)
kendi iinizi kurma frsat
Araniyor lanlar (01.08.2006)
20 ytl ye i kuracak eleman
Araniyor lanlar (31.07.2006)
bo zamanlarnda para kazanmak istiyenler
Araniyor lanlar (31.07.2006)


 
= Fotografli
VOVA RPORTAJ
 
     
  Copyright  © Lazebura.net 2001-2006   Linkler | Kontakt | Forum | Mesaj Panosu | Fotograflar | Video Klipler | Download