Lazebura.net Lazlarin Internetteki Sesi - Lazca ve Lazlar - Karadeniz Sahil Yolu
Nosi Mosak`alinkleer santral deil, rzgar iftlikleri istiyoruz


Kazim Koyuncu
LAZEBURA FORUMDAN
Yeni yazlan ve yantlanan MesajlarYazan
8 Mart Dnya Emeki Kadinlar Gn
Ana Konu: Gncel Konular
mjova
Karadenizli Babakan Findik reticilerine Bakmiyor
Ana Konu: Haber ve Etkinlikler
mjova
rize sempozyumu...
Ana Konu: Gncel Konular
yulva
Sende yaz 1 iir yreinden dklsn
Ana Konu: Kltr ve Sanat
otanusi
ANASAYFA
TARH
KLTR VE GELENEK
DL
YREDEN
SELMA KOVA
HABER ARV
MZK
EDEBYAT
KAZIM KOYUNCU
LAZCA YAYINLAR
KARADENZ
HABER LSTES
ANKETLER
LAZ MUTFAI
LNKLER
ETKNLK HABERLER
ONLNE KTAP
BZE LNK VERN
KK LANLAR
BTN HABERLER
PREMIUM YELIK
YEMEK TARF VER
QUIZ
KK LANLAR SAYFASI
Ek Gelir Elde Etmek ster misiniz?
Araniyor lanlar (04.03.2006)
tulum
Satilik eitli Eya (22.02.2006)
Acil reklamda oynayacak uak aranyor
Araniyor Ticaret & Hizmet Sektr (17.02.2006)
bostanc spor giyim spor maazas
Satilik lanlar (25.01.2006)


 
= Fotografli
DOSYA DOWNLOAD
53663
Musa Karaaliolu 7897
eitli Sanatlar 33681
FONTLAR VE YARDIMCI DOSYALAR 1307
Kazim Koyuncu 5152
Fuat Saka 5566
LTFEN OKUYUN! 45
Volkan Konak 15

Google


 
Google


Karadeniz Sahil Yolu Yazdr E-Posta
Nihat GEN   
10.01. 2005

Karadeniz otoyolu etap etap hizmete alacak, ancak, yolun tam olarak bitmesi 20-30 yl alacak. Dünya corafyasnn en nadide bu esiz sayfas tarihe gömülürken hem suskunuz, hem de artk yaplabilecek birey kalmad. Yol almalarn izlediinizde esiz doa paras karsnda müteahhitlerin tam bir canavar yöntemi izlediklerini görürüz.

En ucuz[1], en ksa yoldan yolu tamamlamak iin doann en güzel yerlerine merhametsizce saldryorlar. Yerkürenin ilk kurulduu günden beri tüm kültürleri büyülemi, Allah'n ve doann esiz manzaralar, tarihe karyor. Kumsal yok oluyor. Koyulan mendirekler yeniden kum tutmaya balad, cici sahilimiz olutu diye seviniyor aptallar. Be yüz kilometrelik denizi yüzmetre ileriye atacaklar... Nasl atacaklar, dünyada örnei var m? Tabii ki batakl bizden sonraki kuaklar görecek. Doann yüzbinlerce ylda oluturduu enfes koylar, enfes küük kayalklar hie saylyor. Her biri dünya güzeli sahil kayalar yerine kaya paralar dökülüp, asfaltn altna gömülüyor.

Karadeniz sahili artk stanbul'un Sultanbeylisi, Ankara'nn Lalahan' oldu, bu kadar biimsiz, tiksinti verici bir irkinlik. Eskiden insan o yollara düünce doann güzelliinden iin iin alard, imdi, utanarak, mideniz kalkarak geri dönüyorsunuz. Duyan, gören yok. Türk tarihinin gelmi gemi en büyük inaat alanna medyann, yazarlarn ilgisi hi yok. ünkü cahiller bilmiyor olup biteni. Müteahhitler Karadeniz'i cehenneme evirdi, gören yok. Ses kartan hi yok. Sahil yolu yapldnda geri zekal ve aptal kitleler ne güzel yolumuz oldu demeye imdiden hazr. Bu yeni yaplan asfalt yoldan spanya'da, talya'da hatta rak'ta yüzbinlerce kilometre bulabilirsiniz. Bulamayacamz ve buray esiz yapan, dalarn dik olarak denize inii. Ve ormanla kapl bu güzelliin dalgalarn iine kadar gömülmesi. Kaybolan bu güzellik. Karadeniz sahillerini güzelletiren ormanla dolu dik dalarn denize hücumu, imdi, tam denizle da arasnda elli metrekilk düzlük ekiyorsunuz. Bu inanlmaz, mucizevi doay alalade bir Malatya, bir Konya yoluna eviriyorlar. Karadeniz'in bütün corafyalardan üstün, arpc, güzellii asfalta arabaara, kolara kurban edildi. "Kalknma, ilerleme, bina, beton" üzerine beyinler öyle ykanm ki, düz bir beton gören, kapkara asfalt gören kalknyoruz diye seviniyor. Esiz doann milyonlarca ylda oluturduu güzellikleri kimse umursamyor. Dayanlacak gibi deil.

Karadeniz manzaradr, manzara yokedilmitir. Karadeniz sahile gümbür gümbür inen dalardr, dalar yokedilmitir. Karadeniz binlerce küük koyuyla esiz, esrarl güzellikler tar. Bu minik koylar tamamen kayayla örtülüp, yokedilmitir. Buna can dayanmaz. evre örgütleri, medya, yazarlar suskun, ünkü, ülkelerini, güzelliklerini okumamlar, görmemiler, bilmiyorlar! Bu kadar cahil olduklar iin patronlar bunlar parayla köpek yapt gazetelere, TV'lere!

Yani, bugüne kadar, para, ya da frsat bulup Karadeniz'e gitmemiseniz, Karadeniz'in cokulu ormanlarnn dalgalarn üstüne hücumunu görmemiseniz, artk olup biteni kitaplardan okuyacaksnz. Hikimseye güzellik gösterecek yer kalmad. te herey siz yaarken, siz TV programlarn, o sanatlar, o gazeteleri okurken oldu. Sizler bu ülkede nefes alp verirken, elinizden corafyanz alnd. Herkes sorumlu bu alaklktan. Duymadnz. Ne diyeyim ben size.

Yüzlerce alternatif tamaclk dururken, her yatrm, her kalknma hamlesine otoyolla balamay isteyen kimlerse artk, sahilleri oydular, deil insanlar susturup öldürmek, mapuslara tkamak, artk dalar, corafyalar imha ettiler. Kapkara ormanlarla dolu da balarn kelletirip kaya ve beton yn yaptlar. Alklayn bu kahramanlar, onlarn gazetelerini aln, onlarn gazetelerinde yazar olun, onlarn otomobillerine binin.. Binin, binin..

Ben geimini salayamayan bir yazarm, gücüm, kuvvetim nedir, bir yazmayla olacak i mi bunlar. Yazmann izmenin hibir ie yaramad büyük bir medya igalinin sonucunu izliyorsunuz. Özgür basn, bamsz yazarl hie saymann sonularn okuyorsunuz. Önce gazetelerinizi, TV'lerinizi elinizden aldlar, sonra dünyann en esiz doa parasn toz toprak akl tana evirinceye kadar unufak ettiler! Olsun canm, siz de gider Rodoslar'da tatilinizi geirirsiniz!.
Kimseye kzacak, kar koyacak gücüm kalmad.. Bu merhametsizlik karsnda kemiklerim hamur gibi, mecalim kalmad. imdi ok iyi anlyorum, insanlara, gurur, onur, bamszlk, güzellik duygusu öretmeden, yatrm, kalknma, ilerleme anlatmann tam bir zebanilik olduunu..

Bu faciay geen yl yazdm, tek bir köe yazar ilgilenmedi, tek bir yazar ilgilenmedi, yazarl brakacam dedim, inadm inad. Birok köe yazarna olup biteni özetleyip gönderdik. Sayfalarnda yer amadlar. Bu kadar esiz güzellik tayan corafyay bu aptallara teslim edince, olaca budur. Demek ki, onu bunu köeyazarl atamak, tayin etmek, basit bir torpil konusu deil. Duyarl olmak, corafyay tanmak, bütün bu soylu terbiyelerden gemeden insanlarn eline kalem vermek tam bir canavarlk! Bir küük haberi hala kmyor!

Bunlar nasl ekmek yiyor, bunlar bizim gibi normal insanlar gibi ay iiyor, ocuklaryla konuabiliyor mu? Hadi siz aln bu kalemi. Siz söyleyin. Peki neden bu kadar mahkeme alyor bana. Ülkemizde olup bitenleri söylemek su mu? Neden önümüzü kesmeye alyorlar. Bunlar söylediimiz iin bizleri parampara etmeye urayorlar, dergimizi, bölüyorlar, adamlarmz ayartyorlar, her türlü entrikalar deniyorlar. Yaammza izin vermiyorlar.

imdi bana söylenen u. Sen bunlar söyleme, seni Nazm kadar öhret yapalm. Ne yapacam. Susacam. Ulan, sanki elimde kimsenin bilmedii derin devletin gizli raporlar varm gibi. Gördüümü herkes görüyor, sadece kimse yazmyor, ünkü bütün dergiler, gazeteler igal altnda. Otobüse binip gidin, siz de görün.

ok gizli belgeleri ele geirmi bir gazeteciymiim gibi bana teklifte bulunuyorlar. Hi gizli belge yazmadm, ünkü, gizli belgelere ulaacak kadar gücüm, kudretim, adamlarm olmad. Demek ki, hasbelkader derinlerden haber alan gazeteci türü olsak hi dayanamayacak ekip vuracaklar bizi.
Bütün bilgilerimizi toplayp yeni batan konualm. Dalar, kapkara ve sk ormanlar, geni aalar, deniz ve dalgalar iri kaya ve iri da gövdeleri, bunlara tabiat denir, insana yücelik, güzellik derinlik gibi ilahi duygular verir. nsanlar, Tanrya, ötelere, cokuya, estetie, almaya, aka, buralar görerek, yaayarak ular. Ey benim aptal milletim. Cokuyla didinip alan frtnal ruhlar bu muhteem tabiatn rüzgarlar ve güzellikleri yaratr. Bu ak dolu, coku dolu sahilleri, ormanlar rmaklar göstermezsek, insan yetitiremeyiz. nsanlar eitimini, tabiatn muhteem bu esrarengiz ve kran krana heyelarndan, rüzgarlarndan, dalgalarndan, bulutlarndan alr. Bu beton ynlarndan neyi alacaklar! Ulusoy'un, Ko'un arabalar satnca bok mu olacak! Bok uvalndan milyonlarca gen beyin! ki feribot, bir tren, ya da tünelle dümdüz Anadolu'ya almak varken, bu esiz tabiatn rzna gemek kimin fikri! ANAP'n, Özal'n, Demireller'in, illerler'in, saclarn, gerizekal gazetelerin, dangalak sürüsü köeyazarlarnn fikri. Bu utan dolusu insanlarla dolu bir corafyada yaamak imkanszlat!

Benim dangalak cahil halkm. Doann milyonlarca ylda oyup güzelletirdii o küük sahil kayacklarna iyi bakn. Mikelanjo'nun bütün eserlerinden daha deerli olan, esiz doann milyonlarca yldr oyduu, üstünü kadifemsi yosunlarla örttüü yüzbinlerce irili ufakl kaya paralarn, birka dolar uruna beton altna gömdünüz. Dalgalarn, denizlerin, balklarn, yosunlarn, ormanlarn, sellerin, milyonlarca yl rpnp rpnp güzelletirdii yüzbinlerce deniz kayas, sahil kayasnn üzerine acmaszca dozerlerle gittiniz! Müteahhitler, azlarnn suyunu akta akta vahet gösterisi yapyor, seyderiyorsunuz. .iklerini dünyann en güzel sahilinde sallaya sallaya geziyorlar, susuyorsunuz. Tek bir iee dokunmam, bir kitap okumam insanlarn eline binlerce dozer verirseniz, olaca buydu. Yeryüzünün en güzel giysisi ormanlardr ve bu inanlmaz yeil sadece Karadeniz'de denizin üstünü aala doldurmutu, nasl kydnz! Dozerler, kepeler, öküz müteahhitlerin cinsel organ. Doa, orman, aa demeden saldrmaktan zevk alyorlar. Yüz tane körpe manken kza ramen Kadir nanr bey, nasl doymamsa, müteahhitler de ayn doymaz cinsel hastalktan saldryorlar. Dalarmz, talarmz müteahhitlerin kepelerle saldrganltklar yatak odalar. Hem düzüp, hem paralayp, hem de para alyorlar. Bayndrlk bütesi müteahhitlerin haremi, mahremi... Kyclk tayan bu dangalak ruhlar, para, iktidar bulduklarnda nasl despotlatklarn görüyorsunuz, kurbanlar dün insanlard, bugün Anadolu corafyas. nsan denen azgn eitmezsen, zenginlik ve rütbe iin bir toplumu toptan fuhua sürükler, toptan köle eder, toptan soyar, toptan öldürür, toptan satar! Aln banza aln! Doada birgün yaamam insanlarla doay konumak imkansz, kime, neyi anlatyoruz. Bu corafyalarn en güzelinin imha etme projesinin ad: Türk mucizesi! Büyük Türk milleti, yolunuzla övünün, iinin, gurur duyun, bir de alna yüzbinlerce Türk bayra getirin, süsleyin asfaltlarnz! Da ban marlar aln.

Nihat GEN
..................................................................................................
[1] Sahil yolunun su anki maliyeti ile önerilen alternatif gecis arasindaki far icin bkz.
Prof. Dr. LYAS YILMAZER (Van Yüzüncü Yl Üniversitesi Jeoloji Mühendislii Bölümü)

Yorum

Yorum yaznz
Eklediginiz yorumlar Editrler tarafindan incelendikten sonra uygun bulunursa yayinlanacaktir
sminiz:Misafir
Balk:
Yorumunuz:


Dier Haber ve Makaleler:
 


Bu Blmde yaynlanm dier Haber ve MakalelerEN OK YORUM ALAN YAZILAR
1. "HAYDE" Kazim Koyuncu`nun son Albm .'Misafir'- 03.03.17:44[6 .]
2. Kazim Koyuncu-Fotograflar .saym- 03.03.14:45[6 .]
3. Lazca Okuma - Goliyoni iyuci! .'Misafir'- 07.03.15:00[5 .]
4. te 'mavi kanl' Hristiyan Lazlar .'Misafir'- 05.03.16:07[5 .]
5. Kazm Koyuncunun hayat belgesel .uje- 05.03.20:02[4 .]

 

sinema,dergi, gazete
SELMA KOVA
 
 
YE GR
HAFTANIN YELERI


 
ONLINE YELER
  73 misafir ve 1 ye
scampchild
 
EN OK OKUNANLAR
 


 
powered by Joomla  
   Home  Yazdr  @ Kontak Yukar            Copyright Lazebura.net © 2000-2005       

Kazm Koyuncu " air Ceketli ocuk" E-Kart Gnder