Lazebura.net Lazlarin Internetteki Sesi - Lazca ve Lazlar - Paa gnl ne isterse...
lazebura.net
radyo lazebura
 
 
 
EN OK OKUNANLAR
 
 
ANASAYFA
TARH
KLTR VE GELENEK
DL
YREDEN
SELMA KOVA
MZK
EDEBYAT
KAZIM KOYUNCU
LAZCA YAYINLAR
KARADENZ
LAZ MUTFAI
STEDE ARA
ANKETLER
ETKNLK HABERLER
ONLNE KTAP
KK LANLAR
Quiz
HABER & MAKALE
Premium yelik
Premium yeler
YEMEK TARF VER
LNKLER
Bizler - letiim
WEBMASTERLAR
ENGLISH
Site Haritasi
Chat
BIZE DESTEK OLUN

Yardim Miktarini Giriniz
$

Kimler Online
KSELLLETR
Bookmark Website
Bookmark Page
Make homepage
DAVET ET
 10 davet kaldi
Davetlerim 

10 02 2004
Paa gnl ne isterse... PDF Yazdr E-Posta
01.10. 2004

Fuat Saka, eskiden kemeneden hoslanmadigini söylüyor.

'Lazutlar' serisiyle Karadeniz müzigini herkese dinlettiren Fuat Saka, istek gelirse degil, kendisi isterse dördüncü albümü de ikaracak
ISTANBUL - 1998 yilindan bu yana yayimladigi 'Lazutlar' adini tasiyan albümleriyle Karadeniz müzigini, sadece hemserilerine degil tüm Türkiye'ye dinlettiren Fuat Saka bölgenin nev-i sahsina mühasir müzigini, kendine özgü üslubuyla yorumlamaya 'Lazutlar III'te de devam ediyor.

Albümde 14 para yer aliyor. Besinin söz ve müzigi Saka'ya ait. Kemeneyi, bu albümde armonik ve ritmik enstrümanlarla bulusturan Saka, dört farkli kemeneciyle birlikte alisti. Albümde yer alan 'Irmak Sira' adli parada 78 yasindaki Ktip Sadi kemene aliyor. Saka, Sadi'yi, 'Yasayan en
önemli kemenecilerden biri' olarak nitelendiriyor. Onun, kemene yayini enstrümanin gövdesine vurarak yarattigi kendine özgü teknige dikkat ekiyor. 'Gö' parasinda da bir konerto denemesi var. Saka bu parada, Karadeniz bölgesinde yasanan göleri müzigiyle anlatiyor.

Saka, bu yilin sonuna kadar Yunanistan'in ünlü müzikhollerinden Keramikos'ta sahneye ikacak. Oradaki programi bittikten sonra hem Türkiye'de hem de yurtdisinda konserlere devam edecek. Gitmeden önce kendisini yakaladik, birka soru yönelttik.

'Lazutlar' serisi nereye kadar devam edecek? Dördüncüsü de yolda mi?
Bilemiyorum. Olabilir de olmayabilir de.

Istek gelirse mi?
Hayir, ben istersem. Ancak insanlara ulastirdiktan sonra, gayet tabii onlar da istiyorlar devami gelsin diye. Bir kesim de, Anadolu'nun diger yörelerine, oralarin müziklerine deginmemi istiyor. Tabii, onlara da sira gelecek sonra.

Müziginiz iin Lazca-caz, world music diyenler var. Siz nasil adlandiriyorsunuz yaptiginiz müzigi?
Herkes bir yakistirma yapiyor. Ama bana kalirsa, yaptigim müzigi bir ekmeceye koymak dogru degil. alismalarimda birok müzik türünden alinmis elementler var. Caz da bunlardan biri. Ben, duymak istedigim müzigi yapiyorum. Buna, 'Fuat Saka'nin tarzi' demek daha dogru olur.
alismalarinizin, Karadeniz müziginin önünü atigini düsünüyor musunuz?
Düsünmüyorum, öyle zaten.

Neler Karadeniz müziginin önünü tikiyor peki?
Karadeniz müziginde söyle bir tehlike var: Otantik Karadeniz türküleri arabesk agizla seslendiriliyor. Bu, Karadeniz müzigine zarar verir, gelenegin önünü tikar. Gelenekte yöre agziyla söylemek, yörenin özel melodilerini, ritimlerini kullanmak vardir. Yoksa insanlar kemene almamaya, türkü atmamaya baslar.
Eskiden kemeneden hoslanmadiginiz dogru mu?

Tabii canim. Karadeniz'de ogu insan hoslanmaz kemeneden. Neden? ünkü ortada ok kötü örnekler var. Kemene, yalnizca masa basinda sohbet edilirken ya da horon teperken alinan bir enstrüman gibi görülüyordu.

Ama 'Lazutlar'dan sonra pek ok insan hoslanmaya basladi. ünkü dinlemeye, modern dünyaya uygun hale getirdik kemeneyi. Kemenenin rolünün, Batili enstrümanlarla i ie getiginde nasil olmasi gerektigini gösterdik.

Kimler dinliyor sizi?
Bilmiyorum. Herkes dinliyor. Herkes derken, ulastigim herkes. Yalnizca otantik biimiyle Karadeniz müzigi dinlemek isteyenlere itici gelebilir. Bizim, yasadigimiz agda gelenegi iyi bilip, onu, bugünün potasinda agdas anlayisla eriterek sunmamiz gerekiyor. Bu da gelecek kusaklara, yasadigimiz zaman diliminde bizlerin neler yaptigini gösterir.

Önceki 'Lazutlar'da da yer alan 'Rap Atma'lar bildigimiz rap müzige bir gönderme, öyle degil mi?
Rap müzik, sanki Amerikalilar tarafindan yeni bulunmus bir sey gibi algilandi. Bu müzik türü, gündelik yasamin müzik esliginde sözlerle ifade edilmesidir. Sadece Karadeniz'de degil, Anadolu'nun birok yerinde vardir bunun örnekleri. Büyük bir ihtimalle dünyanin baska köseleri iin de geerlidir bu. Yeni bir sey degil. Insanlar bunu yüzyillar önce baslatip günümüze kadar ulastirmislar. Ancak Amerikan müzik endüstrisi gayet tabii bunu alip ticari hale dönüstürmek iin 'yeni' damgasiyla birlikte adina rap koymustur. Rap ise rap bu. Atmaysa atma...

Yorum

Yorum yaznz
Eklediginiz yorumlar Editrler tarafindan incelendikten sonra uygun bulunursa yayinlanacaktir
sminiz:Misafir
Balk:
Yorumunuz:

 Bu Blmde yaynlanm dier Haber ve Makaleler


GNN SZ
"Btn isler, kk baslangilarla olur." Cicero


     
YE GR
HAFTANIN YELERI


Doum gn
Bugn:
ilkay (0)
Bugn:
ucazuga (28)
Yarin:
mgurel (34)
Yarin:
efendi (29)
FORUM YANITSIZ YAZILAR
Top oylananlar
SELMA KOVA
Site Hakknda
Sitemizde beendiiniz blmler
Gncel Haberler

 
     
  Copyright  © Lazebura.net 2001-2006   Linkler | Kontakt | Forum | Mesaj Panosu | Fotograflar | Video Klipler | Download

Kazim Koyuncu Radyo Lazebura