Lazebura.net Lazlarin Internetteki Sesi - Lazca ve Lazlar - Aravani
lazebura.net
radyo lazebura
 
 
 
EN OK OKUNANLAR
 
 
ANASAYFA
TARH
KLTR VE GELENEK
DL
YREDEN
SELMA KOVA
MZK
EDEBYAT
KAZIM KOYUNCU
LAZCA YAYINLAR
KARADENZ
LAZ MUTFAI
STEDE ARA
ANKETLER
ETKNLK HABERLER
ONLNE KTAP
KK LANLAR
Quiz
HABER & MAKALE
Premium yelik
Premium yeler
YEMEK TARF VER
LNKLER
Bizler - letiim
WEBMASTERLAR
ENGLISH
Site Haritasi
Chat
BIZE DESTEK OLUN

Yardim Miktarini Giriniz
$

Kimler Online
KSELLLETR
Bookmark Website
Bookmark Page
Make homepage
DAVET ET
 10 davet kaldi
Davetlerim 

10 02 2004
Aravani PDF Yazdr E-Posta
01.10. 2004
ikardigi albümlerle Türkiye'nin farkli cografya-larindaki kültür renklerini tanitan ve koruyan Kalan Müzik, Karadeniz Bölgesine ait türkülerin yer aldigi albümlerle de dikkat ekiyor. Kalandan en son ikan, Birol Topaloglunun hem Türke hem Lazca sarkilar seslendirdigi Aravani, bu yörede yasayan her iki dilin ve kültürlerin birbirleriyle ne kadar gülü bagi oldugunu da ispat ediyor.

Son yillarda halk türkülerine yönelik ilginin artmasi Türkiyede yasayan halklarin kendilerine özgü müziklerini de yeniden ortaya ikardi. Dogu, Ege, Orta Anadolu derken simdilerde Karadeniz türküleri bir hayli revata. Müzik piyasasinda Karadeniz türküsüne yer verilmeyen bir albüm yok gibi. Tüm bu arayislarin iinde Kalan Müzik imzasiyla ikan ve her biri arsiv niteligi tasiyan, özgün halk müzigi albümleri özellikle dikkat ekiyor. Kalandan, Fuat Sakanin Lazutlar adli iki albümünden sonra simdi de Birol Topaloglunun Aravani adli albümü ikti. Topaloglunun hem Türke hem Lazca sarkilar seslendirdigi albüm, Karadenizde yasayan her iki dilin ve kültürlerin birbirleriyle ne kadar gülü bagi oldugunun da bir ispati.

Albüm hazirlanirken Laz müziginin temelde insan sesine dayali olusu göz önüne alinarak, komali seslerin en dogal haliyle kalmasina, Lazlarin yasadigi dogal evredeki seslerin aktarilmasina ve yer yer geleneksel müzik yapimiz ierisinde olan ok sesliligin kullanilmasina önem verilmis. Türkiyedeki ve Gürcistandaki Lazlarin, özellikle de Birol Topaloglu ve büyük Laz sanatisi Helimisi Xasanin derleme ve arastirmalari üzerine kurulan albüm, bes sesten olusan tulum ve kemenenin yaninda geleneksel onguri telli sazi, guni, kemene, tulum ve diger üflemeli algilar yer yer birlikte kullanilarak zenginlestirilmis.

Kültürleri yasatalim"

Aravani, Kakar Dagi eteklerinde, amlihemsinin ü büyük Laz köyünün kesistigi yerde, yaylaya giderken mola verilen bir suyun basi. Türküyü, yasaminin büyük bir kismini obanlik yaparken geirdigi Aravaniye, hasta oldugu iin artik ikamayacak olan bir oban söylemis. Topaloglu, biraz da derleme yaparken kendisine ok yardimci olan bu yörenin insanlarini onore etmek iin bu ismi vermis albümüne. alismalarindaki amacini Yok olmak üzere olan bir kültürü, tanitmak, yasatmak. diyerek anlatan sanati, bir dünya kültürü oldugu iin herkesi ilgilendirdigini ve kaybolan kültürlere herkesin sahip ikmasi gerektigini söylüyor. Türkiyede yasayan Lazlarin herhangi bir ayrimcilik düsüncesi tasimadigini belirten Topaloglu, Türkiyede yasiyoruz; ama bizim de degerli bir kültürümüz, dilimiz var. Asimile olduk, yok olduk gibi bir yakinma yok. diyor. Kendisi de Laz olan ve Türkeyi ilkokul 1. sinifta ögrenen sanati, Lazlarin sadece dillerini ocuklarina ögretemedikleri iin üzüldüklerini vurgulayarak söyle konusuyor: Yasadigim dili, kültürü nasil kurtarabilirim? endisesini tasiyoruz. Kainilmaz sonlar vardir. Dünyada binlerce dil yok olmus; ama bu zamanda teknolojik imkanlarla tamamen koruyabiliriz. Dille birlikte horon ve tulum da yok oluyor. Karadenizde sadece dil ve kültür degil doga da yok oluyor. Firtina Deresi'ne yapilacak elektrik santralinin evreye verecegi zararlar var. Biz bu cografyaya dikkat ekmek istiyoruz. Yöredeki insanlar 70li yillarda tahta evlerini yikip yerine betonarme evler yaptilar. Ondan sonra hastaliklar artti, yasam süresi azaldi. Simdi bunu neden yaptiklarini bilmediklerini söylüyorlar. Bir kültür erozyonu yasandi ve yeni yeni farkinda olmaya baslandi. Kültürel bir duyarlilikla ilgi gösteriyorlar alismalarimiza. Her türlü kaygidan arinip kültürleri yasatmaya alismak lazim.

Laz müzigi arsivi

Su anda derleme alismalari yapmak üzere Rizede köy köy gezen Birol Topaloglu, ilk albümden sonra derleme alismalari yaparken eserleriyle karsilastigi büyük Laz sanatisi Helimisi Xasaninin agzindan da bir albüm ikarmayi düsünüyor. Ayrica, amatör ya da profesyonel sanatilarin okudugu türkülerin yer aldigi Laz müzigi arsivini de yine Kalan Müzik etiketiyle ikarma hazirligi yapiyor. Albümün ikinci video klibi de Dereler isimli türküye yine dogal mekanlarda ekilecek. Son olarak, merak edenlere sanatinin bildigimiz Topaloglu ailesiyle bir alakasinin da olmadigini söyleyelim. Birol Topaloglu hemsehriciligi sevmiyor: Insan insandir.

Yorum

Yorum yaznz
Eklediginiz yorumlar Editrler tarafindan incelendikten sonra uygun bulunursa yayinlanacaktir
sminiz:Misafir
Balk:
Yorumunuz:

 Bu Blmde yaynlanm dier Haber ve Makaleler


GNN SZ
"Gideceginiz yeri bilmiyorsaniz vardiginiz yerin nemi yoktur." P. Drucker


     
YE GR
HAFTANIN YELERI


Doum gn
Bugn:
ilkay (0)
Bugn:
ucazuga (28)
Yarin:
mgurel (34)
Yarin:
efendi (29)
FORUM YANITSIZ YAZILAR
Top oylananlar
SELMA KOVA
Site Hakknda
Sitemizde beendiiniz blmler
Gncel Haberler

 
     
  Copyright  © Lazebura.net 2001-2006   Linkler | Kontakt | Forum | Mesaj Panosu | Fotograflar | Video Klipler | Download

Kazim Koyuncu Radyo Lazebura